top of page


Цифрове мистецтво останніми роками набуло великої популярності. По всьому світу тривають активні дискусії про те, чи можна вважати його ідентичним фізичному мистецтву. Прихильників вистачає як серед поціновувачів, так і серед скептиків. Попри це, багато людей починають цікавитися цією темою, і навіть традиційні художники все частіше звертають увагу на цифрове мистецтво.

Спочатку може здатися, що почати створювати цифрове мистецтво складно, дорого та потребує багато часу. Проте на практиці часто виявляється, що все необхідне для цієї діяльності вже є під рукою, і все, що залишається, — зробити перший крок.


Що таке цифрове мистецтво?


Ми так багато говоримо про цей вид мистецтва, але визначити його рамки та дати чітке пояснення досі складно. Межі цифрового мистецтва постійно змінюються, і його визначення зазнало багатьох змін із моменту виникнення. Раніше це було мультимедійне мистецтво, комп’ютерне мистецтво, кіберарт, а тепер ми говоримо про цифрове мистецтво та «нові медіа».


                                                          Робота Девіда Маклеода (David McLeod)
Робота Девіда Маклеода (David McLeod)

Перша цифрова робота


Перше цифрове мистецтво створив Гарольд Коен у 1980-х роках. Воно нагадувало робота, який малював величезні картини на папері. Відтоді людство перейшло на комп’ютери, штучний інтелект, Інтернет та інші комбінації цифрового мистецтва.

Мистецтвознавці часто ділять цифрове мистецтво на 2 типи:


  1. Результативно-орієнтовані роботи

    У цьому випадку автор створює традиційну роботу, використовуючи технології для досягнення своєї мети. Результатом можуть бути, наприклад, фотографії, скульптури чи картини.


  2. Процесно-орієнтовані роботи

    У цьому випадку технологія є метою художника, і він досліджує нове середовище. Деякі художники використовують технології як інструмент для створення наявних методів вираження, тоді як інші роблять досягнення науки невіддільною й часто домінантною частиною роботи.


Цифрове мистецтво на практиці


Багато традиційних видів мистецтва перейшли у цифровий формат. Вони існують у зовсім новому середовищі, і присутність фізичного мистецтва їм не заважає. Через це іноді важко уявити, як виглядає цифровий витвір мистецтва. Які його види на практиці? Щоб почати займатися цифровим мистецтвом, важливо мати гарне уявлення про його форми.


Цифровий живопис

Одним із найпопулярніших видів є цифровий живопис. Він виник у 1990-х роках, увібравши в себе деякі традиційні техніки — олійний живопис, акварель і імпасто. Основна відмінність між традиційним і цифровим живописом полягає у використаних інструментах: пензлі та фарби проти комп’ютерів і планшетів. Процес малювання на графічному планшеті схожий на традиційний живопис.

До цифрового живопису також відноситься 3D-живопис, який набуває дедалі більшої популярності останніми роками.


Скульптури

Скульптури також можуть створюватися за допомогою технологій. Зазвичай вони спочатку моделюються в спеціальних програмах, а потім реалізуються як фізичні об’єкти або відображаються на екранах. Технології значно полегшують роботу митця завдяки складній геометрії та 3D-візуалізації. Автори отримують більше інструментів для втілення своїх ідей. Якщо ви хочете займатися таким цифровим мистецтвом, слід розібратися в роботі 3D-програм.


Цифрові інсталяції

Цифрові інсталяції подібні до скульптур, але мають інший підхід до взаємодії з глядачем. Часто таке мистецтво є інтерактивним і змінюється залежно від дій глядача. Для демонстрації цифрових інсталяцій також використовуються технології віртуальної (VR) та доповненої реальності (AR).

Ці технології досить дорогі та потребують значних фінансових інвестицій, а також знань у галузі геометрії та архітектурного планування. Це слід враховувати, якщо ви хочете успішно почати займатися цифровим мистецтвом.


Відеоарт та анімація

Відеоарт і анімація цікаві тим, що вони можуть повністю змінювати нашу реальність. Художники, які працюють у цій сфері, мають добре розбиратися в таймінгу та монтажі.

Зазвичай анімації складаються з живої дії, анімаційних елементів і 3D-світів. Відеоарт є чудовим способом занурення в реальність, тому він часто тісно пов’язаний із цифровими інсталяціями, згаданими вище.


Мистецтво, засноване на програмному забезпеченні

Цей напрямок зосереджений на комп’ютерній інженерії, мові технологій і системах комунікації. Художник створює коди відповідно до своєї ідеї, і готовий твір мистецтва частково залежить від роботи комп’ютера й програмного забезпечення. Це досить цікавий вид цифрового мистецтва, який у певному сенсі розвивається самостійно.


Змішані медіа

Змішані медіа поєднують різні види цифрового мистецтва, створюючи абсолютно новий досвід для глядача. Наприклад, твір мистецтва може містити елементи анімації, AR, VR, аудіо тощо.

Звісно, це далеко не весь список. Він постійно змінюється та розширюється. Крім згаданих видів, цифрове мистецтво також включає роботи, які спочатку були створені фізично, а потім оцифровані. Це робиться за допомогою сканування, фотографії або технології 3D-моделювання.


Отже, ви вирішили стати художником – як почати займатися цифровим мистецтвом?

Здобудьте необхідну освіту

Розгляньте можливість здобуття освіти в університеті, який пропонує спеціалізацію, що вас цікавить. Наприклад, Google може швидко дати список найкращих університетів світу в галузі цифрового мистецтва.

Однак слід розуміти, що цей шлях є досить довгим і дорогим. Не кожен може дозволити собі платити сотні тисяч доларів за навчання у Гарварді чи іншому престижному закладі. Звичайно, університетська освіта дає глибокі знання спеціалізації, чого не завжди можна досягти на коротких курсах, але пам’ятайте, що є й інші шляхи.


Курси та самоосвіта

Якщо ви не хочете брати великі кредити заради навчання, можете розглянути курси або самоосвіту. Сьогодні існує багато доступних або навіть безплатних можливостей для навчання. Наприклад:

  • Платформи, такі як Coursera

  • Тематичні канали на YouTube

Базові знання в традиційному малюванні також можуть бути дуже корисними: теорія кольору, перспектива, анатомія тіла, геометричні форми тощо. Це допоможе швидко знаходити помилки у ваших роботах і виправляти їх.


Практикуйтеся!

Теоретична інформація важлива, але щоб знайти спільну мову з пікселями та векторами, потрібно практикуватися. Візьміть комп’ютер або планшет і спробуйте створювати.

Також гарним досвідом може бути стажування або оплачувана робота. Це дозволить вам навчитися на практиці.


Робота Айсте Станцікайте (Aiste Stancikaite)
Робота Айсте Станцікайте (Aiste Stancikaite)

Обладнання для старту у цифровому мистецтві


Якщо ви врахували всі нюанси, якщо ви чітко розумієте свої бажання, сферу діяльності, цілі та амбіції – час вибрати обладнання!


Комп’ютер або ноутбук

Найочевидніший варіант — це комп’ютер чи ноутбук. Проте потрібно звертати увагу на технічні характеристики обладнання. Наприклад, якщо ви плануєте займатися графічними ілюстраціями, важливо мати достатній обсяг оперативної пам’яті – не менше 8 ГБ.


Графічний планшет

Другий варіант обладнання, який, ймовірно, вимагатиме фінансових інвестицій, — це графічний планшет. Найпопулярніший виробник на ринку зараз — Wacom. Їхні планшети досить зручні у використанні завдяки компактності, ергономічному стилусу та сумісності з усіма популярними програмами для творчості.

Якщо шукаєте щось більш доступне, зверніть увагу на бренди Genius чи Huion. Загалом, є безліч варіантів графічних планшетів, вам лише потрібно зіставити свої цілі з характеристиками обладнання.


Планшети з дисплеєм

Деяким людям складно малювати, не дивлячись прямо на екран. У цьому випадку можна розглянути варіант планшетів із дисплеєм, таких як iPad Pro або Microsoft Surface Pro. Часто вони мають багато графічних додатків, деякі з яких доступні безплатні.


Переваги планшетів із дисплеєм:
  • Компактність і портативність

  • Інтуїтивне малювання завдяки екрану

  • Велика кількість програм для творчості


Недоліки:
  • Висока ціна

  • Потрібно купувати додатковий стилус для малювання

  • Іноді функціонал планшетів обмежений, і потрібно використовувати планшет без дисплея або звертатися до ноутбука


Якщо у вас вже є планшет, вам достатньо придбати спеціальний стилус. Це зробить вашу роботу швидшою, зручнішою та ефективнішою, адже за допомогою стилуса відчуття під час малювання передаються набагато точніше, ніж коли ви малюєте пальцями.



Робота Сари Луді (Sara Ludy)
Робота Сари Луді (Sara Ludy)

Яке програмне забезпечення можна використовувати для цифрового мистецтва?


Незалежно від того, яке обладнання ви використовуєте, вам знадобляться різноманітні програми для творчості, які мають достатньо функцій для реалізації ваших ідей. Якщо йдеться про створення творів образотворчого мистецтва, ось кілька популярних програм:


Adobe Photoshop і Illustrator

Ці програми мають досить розширені функції, завдяки яким кожен зможе знайти те, що йому потрібно для творчості. Photoshop підходить для роботи з растровими зображеннями, а Illustrator — для векторної графіки.


Krita

Менш популярний аналог Photoshop, розроблений спеціально для ілюстраторів, концепт-художників і представників індустрії VFX. На офіційному сайті програми можна знайти навчальні матеріали про роботу в ній.


Autodesk SketchBook

Ця програма призначена для роботи з растровою графікою, підходить як для художнього малювання, так і для створення концептів. Вона доступна для Windows, Mac, Android та iOS.


Procreate

Це додаток, який за $9 можна встановити на iPad. Він став популярним завдяки простоті використання. Початківці швидко навчаються працювати з ним і створюють цифрові картини. Ще одна перевага — одноразова оплата, яка надає доступ до всіх оновлень програми.


Інші програми

Існує ще багато програм, які потрібно вибирати залежно від ваших потреб. Наприклад:

  • Для створення відеоарту або електронної анімації підійдуть Adobe After Effects.

  • Для 3D-графіки варто розглянути BlenderZBrush або 3ds Max.



Робота Еріка Йоганссона (Erik Johansson)
Робота Еріка Йоганссона (Erik Johansson)

Як отримати практичний досвід у цифровому мистецтві?


Уявімо, що ви вже здобули достатньо теоретичних знань, трохи практикувалися, інвестували в обладнання та тепер готові монетизувати свої вміння. На цьому етапі варто замислитися, чи хочете ви продавати свої роботи як фрилансер, чи працювати на когось.


Якщо у вас є університетська освіта, це може відкрити багато дверей для стажувань або потенційних робочих місць. Якщо у вас немає освіти, є хороші новини: світ стає більш гнучким у професійному плані, особливо для цифрових художників. Інтернет надає демократичні можливості, наприклад:

  • Instagram або Facebook: Створіть обліковий запис із вашими роботами, щоб знайти клієнтів.

  • Фриланс-платформи та магазини: Розміщуйте роботи на Behance, Upwork, Fiverr або Etsy.


Багато людей сьогодні звертають увагу на якість робіт, а не на вашу освіту чи бекграунд. Тому не хвилюйтеся, якщо у вас немає престижного диплома — головне, скільки зусиль ви докладаєте для досягнення своїх цілей.

Регулярна практика й створення портфоліо допоможуть вам здобути постійних клієнтів. Ще одна річ, яку варто врахувати, — це авторські права на ваші роботи.

Технології NFT та різні платформи, які їх використовують, стають дедалі популярнішими. Це хороший спосіб створити юридичний захист для ваших робіт і не хвилюватися, що хтось продаватиме їх без вашої згоди. Наприклад, платформа V-Art допомагає художникам захищати свої цифрові роботи.

Почати займатися цифровим мистецтвом не так вже й складно. Якщо у вас є серйозні наміри, сучасний світ пропонує величезну кількість можливостей і інструментів для цього. Деякі з них згадані в цій статті, інші ви відкриєте самі, здобуваючи власний досвід.

Цифрове мистецтво — це відносно нова галузь мистецтва, яка ще чекає на безліч відкриттів. Хто знає, можливо, саме ви станете новим Далі, але цього разу у цифровому світі. Хіба це не варто спробувати?

 
 
 


Бум NFT, технології, які швидко набирають оберти та ринок цифрового мистецтва можуть і не змінити кардинально культуру, але точно вплинуть на алгоритми, за якими функціонує сучасна артсцена. Галереї, музеї, митці та весь "традиційний" світ мистецтва трансформуються, адаптуючись до нових цифрових реалій. Тому не дивно, що багато хто хоче спробувати себе у чомусь настільки новому й привабливому, на перший погляд, як NFT.




Що таке NFT?


NFT (невзаємозамінний токен) — це цифровий файл, який, на відміну від інших криптовалют, є унікальним і не підлягає заміні.

Це пояснюється тим, що один витвір мистецтва ніколи не дорівнює іншому витвору мистецтва, на відміну, наприклад, від п’яти доларів, які завжди дорівнюють іншим п’яти доларам.

У контексті мистецтва NFT також забезпечує авторські права та автентичність цифрового витвору мистецтва. Кожен твір мистецтва, як і фізичний об’єкт, має власний цифровий підпис, який підтверджує його походження й унеможливлює обмін NFT. Токен — це підтвердження, що певна копія цифрової роботи є оригінальною. І, як створюються репродукції картин, так можна створити цифрову копію NFT. Перевірка походження копії здійснюється за допомогою блокчейн-технології.

Блокчейн використовує криптографію для пов’язування блоків у зростальний список записів. Кожен такий блок закривається криптографічним хешем, або рядком символів, який ідентифікує конкретний набір даних. Транзакції в блокчейні зберігаються в спеціальній структурі даних — дереві хешів. Кожен учасник транзакції отримує пару криптографічних ключів: для покупця ключ є підтвердженням права володіння копією, а для автора — сертифікатом автентичності цифрової роботи. Більшість блокчейнів підтримують стандарт токенів ERC-721.


Простіше кажучи, блокчейн — це фрагментований і безперервний ланцюг блоків, що базується на математичній криптографії. Криптографія допомагає захистити конфіденційність інформації шляхом шифрування повідомлень і робить їх зміст зрозумілим лише для отримувачів. Уже згадана пара криптографічних ключів — публічний і приватний — дозволяє маніпулювати повідомленнями, які, окрім автентифікації, також забезпечують анонімність транзакцій.


Ще однією перевагою продажу цифрових робіт через блокчейн є автоматизовані роялті для автора, які регулюються смартконтрактом.

Цінність NFT


Часто запитують: "Чому люди платять мільйони за те, що можна безплатно завантажити в Інтернеті?"Це питання виникає через простоту копіювання зображень у соцмережах. Проте блокчейн демократизує механізми купівлі та продажу цифрового мистецтва, пропонуючи прозору модель для митців і підкреслюючи важливість володіння цифровим об’єктом мистецтва.

NFT повертає нас до ідеї, що навіть легко відтворюване цифрове зображення має свою цінність. Як і художники минулого століття, які обмежували тиражі фоторобіт і видавали сертифікати автентичності, цифрові митці зараз роблять те саме за допомогою NFT.

Коли йдеться про NFT, часто ставлять запитання на кшталт: «Як люди платять мільйони за те, що можна завантажити в Інтернеті?» Такі роздуми є побічним ефектом використання платформ, таких як Instagram чи Pinterest, які забезпечують безплатне й миттєве копіювання зображень та графіки. Успішний у своїй прозорості та ліквідності блокчейн демократизує механізми купівлі та продажу цифрового мистецтва, пропонуючи справедливу бізнес-модель для митців і підкреслюючи важливість володіння цифровим об’єктом мистецтва.

NFT повертає нас до важливої ідеї, що цифрове зображення, яке легко відтворити, теж має свою цінність. Цим питанням задумувався філософ Вальтер Беньямін ще на початку минулого століття — в той час, коли активне поширення художніх репродукцій і розвиток легко відтворюваної фотографії та кіно поставили під сумнів існування оригінальності й унікальності. Щоб зберегти початкову цінність робіт,  митці почали обмежувати фотодрук певними виданнями й видавати сертифікати автентичності разом з оригінальними роботами. NFT сьогодні працює за схожим принципом.

Проведемо аналогію: ви не можете купити постер із зображенням «Постійності пам’яті» й сказати, що володієте оригінальною роботою Далі. Та сама логіка застосовується і до цифрових робіт. Однак у другому випадку різниця між оригіналом і копією візуально непомітна, тому NFT — це спосіб ідентифікувати й підтвердити оригінальність роботи за допомогою блокчейн-технології.

Також важливо, що NFT руйнує стереотип про вічно голодного й бідного художника. Як і представник будь-якої іншої індустрії, художник має право заробляти, продаючи свої роботи.

Проте цінність робіт NFT значною мірою залежить від попиту й пропозиції, є спекулятивною та досить умовною. Не існує чітких критеріїв для визначення вартості цифрового артоб'єкта, тому вони фактично коштують стільки, скільки покупець готовий за них заплатити.



«Everydays: the First 5000 Days» від Майка Вінкельмана (Beeple), проданий за 69,3 мільйона доларів
«Everydays: the First 5000 Days» від Майка Вінкельмана (Beeple), проданий за 69,3 мільйона доларів

(Не) доступність NFT


Технологія NFT частково руйнує «традиційну» ієрархію, яка створює нерівні умови на досить централізованому ринку мистецтва. Тут успіх часто визначається не художніми здібностями, а низкою незалежних від вас факторів, таких як стать, раса чи походження.

Світ NFT виглядає досить обнадійливо і перспективно: вперше художник може діяти незалежно, що відкриває нові можливості для багатьох талановитих митців, які раніше не могли дозволити собі найняти артдилера; вони отримують роялті з продажу кожної своєї роботи й завжди залишаються єдиними власниками оригіналів; глобальний ринок NFT охоплює весь світ, і географія більше не обмежує авторів.

Хоча децентралізація NFT часто ставиться під сумнів, адже ця ніша не повністю незалежна від лідерів традиційного артринку. Ринок NFT часто вимагає інституційного втручання, а закриті NFT-платформи, які можна відвідати лише через попередній відбір, чітко дотримуються політики художніх галерей. Крім того, іноді репутація художника і його зв’язки з престижними установами також впливають на його успіх на NFT-арені.

Успіх, але не доступ до нього. Саме доступність NFT-платформ зіграла з ними злий жарт, викликавши великий наплив людей, які цікавляться лише потенційним прибутком. Багато художників і аматорів почали створювати роботи спеціально для NFT-ринку, пильно стежачи за його трендами цифрового мистецтва і свідомо імітуючи успішних авторів. Таке неетичне бажання швидкої наживи руйнує ландшафт усього ринку мистецтва. До того ж через високе перенасичення цієї ніші низькоякісними роботами часто можна почути думку, що NFT-арт — це не мистецтво взагалі, адже до нього має доступ майже кожен, а великий арсенал інструментів значно спрощує процес створення цифрової роботи.


Як створити NFT-арт: алгоритм створення NFT-мистецтва


Створення NFT-арту — це не складний процес: вам потрібно лише завантажити цифровий файл на спеціальну платформу. Така платформа «токенізує» цифровий твір мистецтва і, завдяки децентралізованій блокчейн-технології, дозволяє автору зберігати його безпечно.

NFT може бути застосованим до будь-якого виду матеріального чи нематеріального об’єкта, наприклад: ілюстрацій, віртуальних об’єктів у відеоіграх, музики або реальних токенізованих активів.

Є близько п’ятдесяти NFT-платформ: Binance Smart Chain, Flow by Dapper Labs, Tron, EOS, Polkadot, Nifty Gateway, Tezos, Cosmos, WAX. Їхня перевага полягає в тому, що автор може продавати свої роботи без посередництва куратора чи галереї, але з іншого боку, через таку різноманітність досить легко загубитися. Деякі платформи вимагають сплату комісій, інші, як, наприклад OpenSea, є безплатними. Крім того, є низка платформ, доступ до яких можливий лише за спеціальним запрошенням.

Зазвичай користувач NFT-платформи сплачує так званий «gas fee» — тобто відшкодовує вартість енергії, потрібної для транзакції. Ця вартість не є фіксованою й залежить від завантаженості мережі. Найпопулярнішою NFT-платформою сьогодні є Ethereum.


Для «мінтингу» робіт новому користувачу також потрібно створити цифровий гаманець і зарезервувати близько $100 в Ethereum (ETH). Сам токен не застрахований від крадіжки, тому для максимальної безпеки слід створити апаратний гаманець — накопичувальний пристрій, який вважається надійнішим, оскільки його не можна зламати офлайн.

Щоб зробити цифровий твір мистецтва ще унікальнішим, деякі NFT-платформи дозволяють додавати до нього спеціальні функції, наприклад, включати елементи, які можуть бути розблоковані покупцем лише після придбання роботи.


Ризики та перспективи


Кожен, хто вирішить приєднатися до сфери NFT, має пам’ятати, що у кожної медалі є дві сторони. Наприклад, просте створення NFT не дає 100% гарантії юридичного контролю. І хоча деякі платформи активно працюють над вдосконаленням цих механізмів, більшість NFT-платформ пропонують не стільки реальний захист, скільки високотехнологічний сертифікат, який підтверджує ваше право власності на певний цифровий твір мистецтва.

Також варто згадати, що не один художник вже знайшов свої роботи, розміщені на NFT-платформі без його відома та згоди. У такому анархічному середовищі, як Інтернет, досі складно відстежувати, де й у яких кількостях продаються оригінали ваших робіт.

Ще один аспект — найпоширеніший смартконтракт на Ethereum, попри великі перспективи, має чимало недоліків. Наприклад, сьогодні він не пропонує компоненти перепродажу та розподілу. Тому, якщо художник хоче скористатися перевагами перепродажу, йому спочатку доведеться отримати контракт від технічного юриста. Крім того, невідомо, чи буде смартконтракт вважатися дійсним під час традиційного судового розгляду — таких випадків ще не було.


NFT: амбітна ніша чи короткочасний хайп?


Чи є NFT амбітною нішею, яка розвивається й дорослішає, чи це короткочасний хайп, який ось-ось лусне? Чи створить він сприятливі умови для митців стати естетично й економічно незалежними, чи тільки підживлюватиме домінантну традиційну ієрархію?

Перший сценарій виглядає більш імовірним: більшість фахівців стверджують, що ринок NFT продовжуватиме зростати, адже практично будь-яку цифрову інформацію можна легко перетворити на NFT — один із найефективніших способів управління цифровими активами. До речі, щоб краще зрозуміти напрямок, у якому рухається ринок NFT, можна згадати історію фотографії, яка проходила схожі етапи формування.


На що звернути увагу, створюючи NFT-арт


  1. Знайте свої права

    Пам’ятайте, що коли ви продаєте NFT, ви не продаєте оригінальний твір, який завжди залишається у вас. Крім того, покупець не отримує права на відтворення основного твору, якщо автор самостійно не надав письмової згоди. Однак деякі NFT-сайти за замовчуванням отримують постійну та безоплатну ліцензію, яка дозволяє їм відтворювати копії роботи, розміщеної на платформі.


  2. Шукайте власну нішу

    Щоб виділитися або хоча б не відставати від конкурентів, вам потрібно якнайшвидше вивчити мову та інструменти NFT-індустрії, а також знайти експертів, до яких можна звернутися за порадою. Експериментуйте з форматами: спробуйте створити абсолютно нову цифрову роботу або доповнити вже наявну; змінюйте медіа.


  3. Не розраховуйте на швидкий прибуток

    Мало хто заробляє мільйони з першого кроку, тому не варто інвестувати великі суми в цю нішу на початку.


  4. Спілкуйтеся

    Знайдіть можливості для спілкування з більш досвідченими гравцями NFT-ринку та своєю аудиторією. Успішне налагодження особистих зв’язків з однодумцями й потенційними покупцями вирішує багато питань.


  5. Думайте стратегічно

    Знайдіть відповіді на такі запитання: яку платформу ви оберете і чому; який криптогаманець будете використовувати; чи хочете, щоб контент відкривався після покупки; яку стартову ціну ви хочете призначити; які роялті хочете отримувати з перепродажу робіт тощо. Сформувавши хоча б приблизну стратегію, рухатися вперед стає значно легше.

NFT-арт — це амбітна, хоч і ризикована ніша, яка відкриває безліч можливостей для художників у сучасному цифровому світі. Проте, перш ніж сліпо долучатися до цього колективного NFT-буму, необхідно добре розібратися, як улаштована ця індустрія.

 
 
 

Дисклеймер: я дуже поважаю кожного митця та кожну мисткиню, кожного молодого куратора (-ку) та артменеджера (-ку), всіх представників арт індустрії. Мої звернення не мають на меті жодним чином задіти почуття митців, які докладають зусилля для побудови своєї кар'єри. Моя думка - лише моя думка і вона не стосується усіх, я не роблю узагальнення.


Що цікавить арт колекціонерів сьогодні? В мене є зустрічне питання - що сьогодні цікавить митців? Окрім бажання швидкої слави та продажу робіт без прикладання великої кількості зусиль. Чи цікавить митців саморозвиток, інсайдерська інформація, аналітика арт ринку, аналіз цільової аудиторії? Чи цікавить митців велика кількість спроб без негайного результату, робота на перспективу, вкладання ресурсу в самого себе без віддачі “тут і зараз”. Все частіше можна почути фрази “А скільки ви мені заплатите?”, “Мій час коштує грошей”, “Досвід мені нецікавий”, “А чому я маю це робити?”. І все рідше можна побачити прагнення митця зарекомендувати себе - зрозумійте правильно, я не говорю про якісь там радянські уявлення про 20 років на одній посаді перед підвищенням - я говорю лише про докладання зусиль та проактивність. Невже це забагато? Якщо так, то я  як selfmade person дуже спантеличена. Це тенденція останніх років чи все завжди було так, розкажіть мені, будь ласка, якби за кожне питання “Як мені продавати свої роботи” від митців я отримувала по долару, то могла б вже не працювати. Це найпоширеніше запитання, яке я чую від вас, митці: на консультаціях, неформальних зустрічах, прогулянках по галереях, посиденьках в барах, ви задаєте мені його усюди. Митці, ви постійно про це питаєте. А от коли настає моя черга питати вас у відповідь, ви трішки губитесь. Ну хоча б навіть зараз дайте відповідь на питання: “Що конкретно за минулий тиждень ви зробили для продажу вашої роботи?”. Зазвичай, чомусь, відповідь дуже незрозуміла. Ви розумієте мій прозорий натяк?


Молоді люди (художники), (жодного ейджизму), сьогодні дуже вимогливі до всіх навколо, крім самих себе. І справа не лише у віці, (жодного ейджизму), деякі представники покоління 30+, 40+ чи навіть 50+ висловлюють думку, що в мистецький світ неможливо пробитися, роботи неможливо продати, бо ніхто не хоче їм у цьому допомагати. Вибачте за моє неприкрите здивування, а хіба  хтось повинен бігти і допомагати комусь продавати роботи і будувати кар'єру? Це працює трошки не так.



Не забуваємо, що прагнучи монетизувати своє мистецтво, митцю треба опрацювати основу, базу, яка до тих самих продажів вас і приведе. Я вам дійсно можу порекомендувати для цих цілей наш WORKBOOK від art navigator academy.


Що ж, дійсно, коли стикаєшся з питаннями продажів, дуже цікаво та важливо знати, а що ж думає людина по ту сторону фінансової угоди - колекціонер. Ви коли-небудь пробували уявити себе на місці колекціонера, або, можливо, у вашій колекції вже є хоч 1 робота сучасного митця. Чому ви її придбали? Що вами рухало? Яка була мотивація?А у інших колекціонерів питали, чому вони придбали ту чи іншу роботу?


У Art Basel є дуже класна рубрика “Why I collect”, де колекціонери розповідають, як вони почали колекціонувати, що зараз є в їх колекціях, чому саме так. Читали ці статі? Аналізували? Ні? Дивно. Адже ви хочете потрапити у колекції, я правильно розумію? А отже маєте орієнтуватись у психології колекціонування - щоб навчитись відповідним чином презентувати своє мистецтво та формувати ком'юніті колекціонерів навколо себе, а потім працювати з ними.Давайте розкажу вам я, що я особисто ціную у предметах мистецтва і що змушує мене віддати свої гроші за мистецтво. В мене є колекція, я колекціоную сучасних молодих українських митців. Іноді я дуже довго спостерігаю за розвитком митця, в якому бачу потенціал, переглядаю його чи її роботи, чекаю, коли знайду “свою”, яка відгукнеться за сенсами. Іноді я закохуюсь в роботу через історію, яка за нею стоїть (але для цього митець її має розповісти). Іноді я дуже хочу підтримати молодого митця, в якому бачу потенціал, і купую його роботу - зазвичай, в такому випадку невеличку, адже чи буде розвиватись митець з потенціалом залежить виключно від зусиль самого митця, тому час покаже, чи зробила я гарну інвестицію. Іноді, мене зачаровує сюжет серії (роботи) або композиція чи кольорова гама - тобто чисто візуальні та концептуальні складові - і я купую роботу. Але в кожному з цих випадків я звертаю увагу на Особистість! Мені цікава особистість митця - чим вона наповненіша, глибока та ерудована - тим наповненіше зазвичай і мистецтво.



Ви коли-небудь робили опитування серед ваших колекціонерів, чому вони придбали вашу роботу? Якщо ні - зробіть, вам буде корисно це почути та проаналізувати.


Звичайно, ми не можемо опиратись лише на мій досвід, тому я проаналізувала для вас свіжий звіт Collector Insights Report 2024 від Artsy s в мене є кілька цікавих інсайтів для вас. Повний звіт, до речі, ось тут, а я вибрала для вас тези та додала свої коментарі:

1. Молоді колекціонери переважно (82%) купують мистецтво онлайн

І що з того? Коментую як арткураторка: молоді митці мають в першу чергу формувати навколо себе коло молодих колекціонерів, а не чекати, поки прийдуть відомі колекціонери та викуплять усі їх роботи (спойлер: такого не буде). А також потрібно розвивати продажі на онлайн площадках, це маркетплейси та власний інстаграм.


2. Молоді колекціонери мають певну мотивацію при покупці молодого мистецтва, і це: підтримка молодого мистецтва та мистецтво як інвестиція

І що з того? Коментую як арткураторка: якщо ви молодий митець, який розвивається - це привід знайти підтримку у вигляді молодого колекціонера, який, можливо, шукає саме вас - потрібно бути проактивним та помітним і створювати якісний мистецький продукт. Щоб у вас було цікаво інвестувати, потрібно якісно та стратегічно розвивати мистецьку кар'єру та бути профі вже із самого початку шляху.


3. 95% колекціонерів вважають, що прозорість ціни - це важливо

І що з того? Коментую як арткураторка:  ціна на ваші роботи - це не секрет, ніхто не має їх вгадувати (ніхто і не буде), потрібно знати принципи ціноутворення та розбиратись у професії формування ціни на твір мистецтва (формула та критерії ціноутворення).


4. 80% колекціонерів сказали, що вони планують виділяти такі самі бюджети на мистецтво у 2024 році як і у 2023

І що з того? Коментую як арткураторка: колекціонери витрачають гроші на мистецтво, вони закладають у власний бюджет витрати на мистецтво, покупка мистецтва колекціонером - спланований крок, який базується на аналізі ринку та пропозицій на ринку. митець має створювати якісне мистецтво та бути видимим, щоб його було помітно.


5. 75% колекціонерів планують відвідати від 2-5 топових арт ярмарок у 2024 році

І що з того? Коментую як арткураторка: митцю потрібно розбиратись у тому, як функціонує арт ринок, прагнути досягти рівня, щоб бути презентованим галереєю на топових арт ярмарках.


6. більшість колекціонерів просять знижку у розмірі 11-20%

І що з того? Коментую як арткураторка: митцю потрібно розібратись у принципах коректного ціноутворення на предмети мистецтва, а також бути готовими до ситуацій, коли колекціонер може попросити знижку або "грати на випередження" та створювати спеціальні пропозиції при продажах робіт.




Давайте зафіналимо це текст: 


Якщо говорити про професійний розвиток кар'єри митця, то продажі - це як верхівка айсберга і якщо в айсберга не буде основи, то він не встоїть. Один лише аналіз ринку, аналітики та звітів (дай Боже здоров'я компаніям, які їх роблять) потребує годин вашої персональної роботи, окрім цього ще треба багато вчитись, багато спілкуватись, багато працювати за компом багато спілкуватись та працювати в режимі офлайн. Митець - неймовірна професія, вона дає неймовірні можливості для тих, хто якісно розвиває себе та своє мистецтво, хто не чекає, а діє і знаходиться у проактивній позиції. Чи хотіла б я бути митцем? Навряд чи, бо я на своєму місці - я арткураторка, це теж професія не цукор, але я люблю мистецтво і свою діяльність всім серцем, інакше я не робила б цього. 


Так, а що по колекціонерам та продажам? Розвивайтесь, працюйте над своїм рівнем та якістю свого мистецтва, робіть багато роботи. Хочете продавати - продавайте, а не сидіть на дупці рівно. Хочете потрапляти в колекції - формуйте навколо себе базу молодих колекціонерів і працюйте над якістю свого мистецтва та своєю проявленістю. Бо під лежачий камінь вода не тече, і якщо у свої 16 я не дуже розуміла сенс цієї фрази, то сьогодні дуже чудово розумію. 





 
 
 
bottom of page